ضد یخ بتن

محصول ضد یخ بتن برای هر نوع بتن ریزی در هوای زیر صفر جهت کاهش آب و افزایش اسلامپ مناسب است. در مورد اثرات سوء یخ زدن و آب شدن بتن سخت شده (یکی از مسائل اصلی دوام بتن) لازم است که عمل یخ زدن روی بتن تازه و مسائل مربوط به بتن ریزی در هوای سرد مورد بررسی قرار گیرد.

اگر چنانچه بتنی که هنوز گیرش حاصل ننموده است یخ بزند ، عمل یخ زدگی تا حدی مشابه عمل یخ زدن خاک رس اشباع شده و ور آمدن آن میباشد . یعنی آب مخلوط یخ میزند و در نتیجه حجم کل بتن افزایش می یابد .بعلاوه از آنجاییکه برای واکنش های شیمیایی سیمان ، آب وجود نخواهد داشت ، لذا گیرش و سخت شدن بتن به تاخیر خواهد افتاد . از مشاهدات اخیر چنین نتیجه گیری می شود که اگر چنانچه بلافاصله پس از در قالب ریختن ، بتن یخ بزند گیرش رخ نخواهد داد و لذا خمیر وجود نخواهد داشت که در اثر تشکیل یخ از هم پاشیده شود و مادامیکه درجه حرارت پایین ادامه می یابد مرحله گیرش معوق خواهد ماند.

پس از اینکه یخ ذوب شد، بتن باید مجددا ویبره گردد، انبساط مخلوط آن در هنگام یخ زدن سبب خواهد شد که بتن با حجم زیادی از منافذ موجود در داخل، گیرش حاصل نماید و در نتیجه مقاومت بتن بسیار افت خواهد نمود. چنانچه یخ زدن پس از گیرش بتن و قبل از اینکه مقاومت ان به میزان قابل ملاحظه ای توسعه یابد رخ دهد، انبساط همراه با تشکیل یخ سبب از هم پاشیدن و افت غیر قابل جبرانی در مقاومت خواهد شد. ولی اگر بتن به حد کافی مقاومت کسب نموده باشد، می توانید درجه حرارت یخ زدن را بدون اینکه خسارتی به آن وارد آید تحمل نماید.

ضدیخ بتن

ضدیخ بتن

نکات مهم بتن ریزی در هوای زیر صفر درجه

ضد یخ بتن ارژن شیمی
برای اجتناب از اثرات نامساعد یخ زدگی در بتن تازه رعایت بعضی از نکات لازم است. درجه حرارت در زمان بتن ریزی را می توان بوسیله گرم کردن مواد متشکله مخلوط افزایش داد. آب به آسانی حرارت داده می شود با داغ نمودن آب درجه حرارت بتن به اندازه کافی افزایش می یابد. بهتر است که بتن در حرارت ۷ تا ۱۲ درجه سانتی گراد گیرش نماید. بهتر است که در طی سه روز بعدی حرارت بتن کمتر از حدود ۱۰ درجه سانتی گراد نشود. نکاتی وجود دارد که باید در عمل رعایت گردند، برای مثال هرچه قطعه نازکتر باشد آسانتر یخ می زند و باید دقت بیشتری جهت محافظت آن در برابر یخ زدن انجام گیرد. یخ زدگی بستگی به روند و ادامه تغییرات درجه حرارت دارد و زمانیکه کاهش درجه حرارت همراه با باد باشد یخ زدن شدیدتر خواهد شد.

اثرات ضد یخ بتن

ضد یخ ترکیبی از مواد معدنی و آلی محلول که با کاهش نقطه انجماد آب خطرات یخ زدگی در بتن تازه را برطرف می کند با کاربرد ضد یخ می توان در سرمای ۱۵- درجه سانتی گراد نیز بتن ریزی نمود. با افزودن ضد یخ به مخلوط بتن هیدراتاسیون کلسیم آلومینات سیمان سرعت می گیرد. حرارت حاصل به تند کردن گیرش بتن و تقلیل خطرات ناشی از افت سریع دمای محیط کمک می کند و با اضافه نمودن ضد یخ به مخلوط بتن می توان از مقدار آب مورد نیاز با توجه به اسلامپ ثابت کاست. بدین ترتیب فشردگی و تراکم بتن تازه و پایداری بتن سخت شده در مقابل سیکل های انجماد و ذوب افزایش می یابد.

انواع ضد یخ بتن

– ضد یخ مایع بدون کلراید
– ضد یخ مایع با کلراید

[برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت تماس بگیرید]

© تمامی حقوق این سایت برای ارژن شیمی محفوظ می باشد 1397

تیم طراحی و پشتیبانی نوین راهکار تات